Cristian Pistol, directorul general al CNAIR recunoaste ca finalizarea celor 27 de kilometri dintre Sabaoani si Pascani de pe Autostrada Moldovei A7 se poate prelungi pana in 2027.
Pana la Sabaoani, termenul din august este foarte strans, iar pe ultimul tronson inainte de Pascani riscul de depasire este real.
Pistol a explicat ca 5 loturi din Autostrada Moldovei au fost mutate, inainte de mandatul sau, pe componenta de grant din PNRR cu un termen rigid de 31 august 2026 dincolo de care fondurile nerambursabile se pierd.
El a anuntat ca va merge la Comisia Europeana pentru a negocia solutii, inclusiv ca evaluarea sa tina cont de progresul tehnic real al lucrarilor, nu doar de ce poate fi receptionat la o data fixa: „Obiectivul meu este unul singur: niciun euro pierdut”, a declarat Pistol.
Pistol a semnalat aceeasi problema si pe lotul Margina – Holdea de pe Autostrada A1 Lugoj – Deva, unde cele doua tuneluri duble sunt lucrari de o complexitate care nu permite receptia in 2026.
Si aici, Pistol intentioneaza sa negocieze cu Comisia Europeana intreruperea finantarii pe stadiu fizic.
Ce a promis Umbrarescu?
Declaratiile lui Pistol vin dupa ce Dorinel Umbrarescu a confirmat public ca va finaliza sectorul Adjud – Sabaoani de 95 de kilometri pana la 31 august 2026, iar restul de 27 de kilometri pana la Pascani pana la 22 decembrie 2026.
Asa cum am relatat in articolele anterioare, viaductul de la Cleja ramane punctul critic al intregului sector Bacau – Pascani, cu UMB mobilizat cu peste 400 de muncitori si 150 de grinzi de montat in 75 de zile.
Pe loturile Bacau – Pascani, stadiul fizic este de 51,5% pe lotul 1, 48% pe lotul 2 si 51% pe lotul 3 Mircesti – Pascani.
Pistol a precizat ca pe PNRR au fost atrasi 3,32 miliarde de euro numai din fonduri europene, fara componenta de buget de stat. Miza negocierii cu Comisia Europeana este de a pastra acesti bani pe componenta de grant, chiar daca unele loturi nu vor fi receptionate fizic pana la 31 august.
Daca negocierea esueaza, diferenta se muta pe componenta de imprumut sau pe Programul Transport, iar contribuabilii romani platesc dobanzile.











